Naukobus i Planetobus w 2018 roku!
W 2018 roku do małych miejscowości w całej Polsce wraz z Naukobusem wyruszy również nowe mobilne centrum edukacyjne – Planetobus.
Na czym polegają wyjazdy Planetobusa?
Projekt mobilnego planetarium – planetobus powstał dzięki umowom podpisanym pomiędzy Centrum Nauki Kopernik a Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które zapewnia finansowanie prowadzonych działań. W ramach projektu w roku 2018 odbędzie się co najmniej 20 dwudniowych wyjazdów mobilnego planetarium, które będzie odwiedzało wskazane przez Ministerstwo mniejsze miejscowości. W trakcie wyjazdu przeszkoleni prezenterzy i animatorzy będą prowadzili pokazy w planetarium oraz, o ile pogoda dopisze, koordynowali obserwacje nieba. Odbiorcami tych działań będą przede wszystkim grupy szkolne wraz z nauczycielami, wizyta planetobusa zapewni też jednak kontakt z żywą nauką całemu wokółszkolnemu środowisku – rodzinom uczniów oraz innym mieszkańcom odwiedzanych miejscowości.
Dlaczego planetobus?
Mobilne planetarium umożliwia bliski kontakt z jedną z najbardziej lubianych i atrakcyjnych nauk przyrodniczych, astronomią. To dziedzina, która intryguje uczniów, a także wielu dorosłych. Próg wejścia – wiedza i kompetencje które są potrzebne by zrozumieć wiele opisywanych przez nią zjawisk są niskie, nie wymaga wyższego wykształcenia zrozumienie mechanizmu powstawania pór roku czy podziwianie i porównywanie warunków panujących na Ziemi, gorącej Wenus i zamarzniętym Marsie. Jednocześnie atrakcyjność tematu umożliwia łagodne wejście w trudniejsze zagadnienia. Jako jedna z nielicznych nauk astronomia zapewnia też bardzo ważne poczucie niedosytu – z jej pomocą łatwo pokazać naukę jako żywą, rozwijającą się dziedzinę w której nasza wiedza konfrontowana z napływającymi wynikami obserwacji i pomiarów nieustannie przyrasta, ale też skłania nas do zadawania nowych, jeszcze ciekawszych pytań i wyzwań. Astronomia fascynuje też osoby niechętne naukom ścisłym, ukazując perspektywę humanistyczną – miejsce Ziemi i człowieka we Wszechświecie, początek i przyszłe losy kosmosu. Bardzo istotny jest też wątek astronautyczny, który, ukazując przebieg misji komicznych i satelitarne otoczenie Ziemi zachęca do rozwoju kompetencji w zakresie nauk ścisłych i wyboru ścieżek kariery związanych z – niezwykle deficytowymi w Polsce – zawodami wymagającymi analizy danych satelitarnych i znajomości technik kosmicznych.
Kolejnym istotnym wątkiem edukacji planetobusowej są prowadzone wraz z uczestnikami pokazów obserwacje astronomiczne umożliwiające samodzielne poznawanie rzeczywistości kosmicznej i wzmacniające samodzielność i umiejętności planowania działań przez uczestników.
Z czego składa się Planetobus?
Dzięki ubiegłorocznej umowie udało się kupić mobilne planetarium wraz z wyposażeniem i oprogramowaniem. Zakupiony zestaw zawiera dmuchaną kopułę planetarium o średnicy 11m i wysokości 3,5 m, w której można przeprowadzić pokazy dla 30-40 osób. W jego skład wchodzi też projektor o jasności 5000 ANSI lumens z obiektywem typu rybie oko, z montażem pozwalającym na stabilne i powtarzalne połączenie obiektywu z projektorem, wydajny komputer – dwuprocesorowa stacja typu tower, 32 GB RAM wraz z kartą graficzną 16 GB RAM, dyski twarde system: dwa dyski twarde SSD, każdy o pojemności minimum 480 GB, z możliwością skonfigurowania w RAID 1, dyski twarde dane: dwa dyski twarde 2 TB, z możliwością skonfigurowania w RAID 1, nagłośnienie oraz oprogramowanie. Głównym programem z którego korzysta planetarium jest oprogramowanie Digital Sky Dark Matter. W jego bazie danych zawarte są informacje o większości poznanych dotąd kosmicznych obiektów, umożliwiające stworzenie na kopule wirtualnego wszechświata. Wyświetlany w planetarium obraz pozwoli nam więc na loty po całym wszechświecie i podróże w czasie, ukazując zjawiska zachodzące przeszłości na równi ze współczesnymi. Wraz z widzami będziemy mogli oglądać dowolne niebo w każdym miejscu na świecie, śledzić przebieg pór roku zarówno w Polsce jak i na biegunach i równiku, oglądać Ziemię i jej Księżyc z powierzchni Marsa a także odwiedzać inne systemy planetarne. Prezenter będzie prowadził pokaz na żywo, odpowiadając na wszelkie pytania i zachęcając do inicjatywy w wyborze odwiedzanych obiektów i zjawisk. Część pokazu zajmą symulowane obserwacje nocnego nieba, którym będą towarzyszyły mity i legendy związane z poszczególnymi gwiazdozbiorami, utrwalające i rozwijające zebrane na lekcjach polskiego i historii wiadomości. Dowiemy się też jak wyglądały utworzone przez poruszające się przez kosmiczną przestrzeń gwiazdy konstelacje dwa lub cztery tysiące lat temu. W planetobusie będzie też można pokazywać filmy wykonane w technice fulldome, czyli ukazujące obraz na całej półsferycznej kopule. Tematyka filmów może, i często wykracza poza wątki ściśle astronomiczne. Możliwe jest więc wyświetlanie wyprodukowanych przez Centrum Nauki Kopernik filmów: „Na skrzydłach marzeń”, opowiadającego historię rozwoju lotnictwa oraz poświęconego historii komunikacji filmu Halo Ziemia.
Miejsce wydarzenia
Warszawa (woj. mazowieckie)