Druga edycja projektu Naukowy Rozwój Seniora
Fundacja Collegium Nobilium Opoliense w marcu rozpoczęła realizację projektu pt. Naukowy Rozwój SENIORA – edycja II, w którym udział bierze 8 Uniwersytetów Trzeciego Wieku w województwie opolskim. W minionych miesiącach regularnie odbywały się zajęcia (warsztaty i wykłady) w każdym z Uniwersytetów.
W każdym biorącym udział w projekcie Uniwersytecie odbyły się wykłady o następującej tematyce:
- Jestem asertywny – zapoznanie z teoretycznymi podstawami bycia asertywnym, poznanie praw osób asertywnych oraz różnić pomiędzy postawą asertywną, uległą i agresywną w życiu codziennym.
- Po co czytać – zwrócenie uwagi na znaczenie literatury w życiu człowieka, wpływ różnych gatunków literackich na kształtowanie tożsamości i przekazywania wiedzy oraz tradycji w procesie międzypokoleniowym.
- Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu – przedstawienie psychologicznych konsekwencji stresu z uwzględnieniem ich fizjologicznego podłoża. Słuchacze będą mieli okazję do zapoznania się z wynikami najnowszych badań psychologów, endokrynologów i neurobiologów. W ramach wykładu zaprezentowane zostały mechanizmy prowadzące do szkodliwych konsekwencji stresu i techniki przeciwdziałania im. Praktycznym aspektem zajęć było zwiększenie świadomości społecznej w zakresie profilaktyki stresu.
- Media społecznościowe jako sposób na prezentację swoich pasji- przedstawienie możliwości jakie niesie ze sobą korzystanie z mediów społecznościowych w kontekście realizacji własnych pasji i zainteresowań. Wykład był również okazją do zwrócenia uwagi na zagrożenia jakie niesie za sobą postępujący w szybkim tempie proces rozwoju technologicznego.
- Ostatni wyklęci – Wykład o tematyce historycznej poświęcony kwestii żołnierzy podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Zajęcia miały na celu przybliżenie słuchaczom tematyki przez dziesięciolecia zakłamywanej przez propagandę komunistyczną. W wolnej Polsce dopiero w trzeciej dekadzie po odzyskaniu suwerenności postaci Żołnierzy Niezłomnych, do końca wiernych przysiędze znalazły swoje odzwierciedlenie w publicystyce oraz badaniach i poszukiwaniach historycznych.
- Rola mediów w życiu społecznym – w trakcie wykładu zaprezentowano wpływ odziaływań medialnych na kształtowanie się poglądów jednostki i grupy społecznej. W trakcie wykładu przedstawione były także odziaływanie reklamy jako czynnika pobudzającego seniorów do konsumpcjonizmu.
- USA, czy Chiny? Kto będzie panował na światem w XXI w.? – w trakcie wykładu zwrócona została uwaga na wielopłaszczyznowe relacje pomiędzy tymi państwami oraz ich wpływ w kształtowanie polityki i gospodarki światowej.
- Psychologiczne uwarunkowania marketingu i reklamy – wykład z zakresu psychologii, w trakcie którego została zwrócona uwaga na rolę marketingu i reklamy w kształtowaniu się konsumpcyjnego stylu życia. Zaprezentowane były najczęściej stosowane triki marketingowe. Wykład miał na celu zwiększenie świadomości osób starszych na manipulację przekazu reklamowego.
- Opolszczyzna, moja niezwykła, mała ojczyzna – w czasie wykładu słuchacze mogli zapoznać się z dziedzictwem historycznym oraz kulturowym Śląska Opolskiego. Na nowo poznali swoją małą ojczyznę na szczeblu powiatu i województwa, z jej największymi atrakcjami turystycznymi oraz ciekawostkami historycznymi. W roku Niepodległej, poruszone zostały tematy związane z regionalnymi wydarzeniami jubileuszowymi oraz wybitnymi postaciami danego regionu.
Oprócz wykładów w UTW odbyły się także warsztaty o następującej tematyce:
- Zajęcia z samoobrony – warsztat pozwalający seniorom na zdobycie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia takich jak włamanie, przemoc fizyczna czy też napady.
- Jestem asertywny – warsztat pozwolił uczestnikom na poznanie swoich kompetencji w zakresie komunikacji z innymi oraz budowania własnych granic w kontaktach z drugim człowiekiem.
W trakcie warsztatu uczestnicy poznali różnice pomiędzy prezentowaniem postawy uległej, agresywnej oraz asertywnej. Warsztat pozwolił również wzmocnić kompetencje miękkie pozwalające na stawianie granic i odmawianie, co zmniejszy ryzyko padania ofiarą różnego rodzaju oszustw. - Nauka widzenia – zajęcia fotograficzne dla każdego. Warsztaty pozwoliły uczestnikom na rozwój pasji fotograficznej. Zwiększyły się ich kompetencje w zakresie robienia zdjęć przy wykorzystaniu posiadanych zasobów sprzętowych. Uczestnicy nabyli zdolność obserwacji oraz prawidłowego kadrowania zdjęć.
- Po co pisać – uczestnicy warsztatów w trakcie zajęć próbowali spisać swoje wspomnienia, ciekawe anegdoty lub historie wykorzystując do tego różne formy literackie. Ponadto warsztaty pozwoliły na zwiększenie kompetencji w zakresie analizy wiersza.
- Taneczne animacje dla seniora – zajęcia ruchowo rekreacyjne, podczas których uczestnicy mieli możliwość poznania twórczych sposobów spędzania czasu wolnego nie tylko samemu, ale również rodziną, wnukami czy też znajomymi. Nauka tańców w kręgu prowadzona w trakcie zajęć pozwoliła na wzajemną integrację oraz rozwój fizyczny uczestników.
- Gimnastyka na co dzień – zaprezentowany został pakiet ćwiczeń fizjoterapeutycznych pozwalających seniorom na utrzymanie sprawności fizycznej, poprawę kondycji oraz koordynacji ruchowej w codziennym życiu.
- Chcę abyś mnie polubił – czyli o marketingu, reklamie i wizerunku – warsztat przedstawiający informację o tym czym jest marketing i Public Relations, czym zajmuje się PR-owiec oraz dlaczego reklamy zrobią wszystko abyśmy pokochali dany produkt. Podczas zajęć uczestnicy poznali historię reklamy. Ponadto mieli możliwość stworzenia konspektu własnego Uniwersytetu.
Ponadto przy biurze projektu w Opolu odbyły się 3 otwarte spotkania naukowe, których tematyka dotyczyła polityki zagranicznej i miała na celu przybliżenie wszystkim mieszkańcom miasta kwestii związanych z relacjami Polski z innymi krajami Europy i Świata
Miejsce wydarzenia
Opole (woj. Opolskie)