Fundacja Instytut Działalności Publicznej
Projekt „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Podlasiu”
Celem ogólnym projektu jest upowszechnianie nauki oraz badań naukowych i ich zastosowań wśród słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku w województwie podlaskim.
Celem długofalowym jest tworzenie przestrzeni dla integracji społecznej i intelektualnej seniorów skupionych wokół UTW biorących udział w projekcie.
Instytut Działalności Publicznej nawiązał współprace z 6 działającymi UTW oraz z jednym podmiotem zamierzającym rozpocząć tego typu działalność.
Uniwersytety Trzeciego Wieku biorące udział w projekcie:
- Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sejnach z filią w Puńsku,
- Uniwersytet Trzeciego Wieku w Goniądzu,
- Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ciechanowcu,
- Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łapach,
- Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wysokiem Mazowieckiem,
- Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kolnie,
- Klub Seniora „Róże Jesieni” we współpracy ze Stowarzyszeniem „Klekociaki” i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Boćkach, jako podmiot, którego aspiracją jest założenie UTW w Boćkach.
W ramach projektu (oprócz zajęć edukacyjnych z zakresu nauk humanistycznych, ścisłych, społecznych, o życiu) realizowane będą np.: kursy komputerowe, lektoraty języków obcych oraz zajęcia w sekcjach i zespołach zainteresowań, wyjścia do muzeum, teatru i opery, wycieczki krajoznawcze. Zaplanowane będą także wydarzenia plenerowe dostępne i przygotowywane we współpracy ze środowiskiem lokalnym, angażujące m.in. młodzież szkolną.
Innowacyjnym komponentem projektu będą działania zmierzające do inicjowania, wspierania i promowania inicjatyw, które zaowocują współpracą między podmiotami uczestniczącymi w projekcie. Chcemy wprowadzić program wsparcia między podlaskimi UTW, który pomoże im w rozwoju m.in. poprzez ubieganie się o dotacje, wymianę dobrych praktyk, promocję UTW, oraz pozwoli na działania rzecznicze upowszechniające działalność UTW
w województwie podlaskim.
Grupą docelową projektu są słuchacze UTW, a także osoby 50+, które są zainteresowane uczestnictwem w zajęciach, są to potencjalni przyszli słuchacze UTW. Udział w wykładach
i warsztatach jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich zainteresowanych seniorów, także tych, którzy nie są członkami UTW.
Projekt „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Podlasiu” otrzymał Patronat Honorowy Wojewody Podlaskiego.
Koordynatorem projektu jest Anna Buchmiet (a.buchmiet@idpf.pl).
Instytut Działalności Publicznej
Instytut Działalności Publicznej został powołany w 2002 roku. W jego Radzie Programowej zasiadali m.in.: Ryszard Kaczorowski ostatni Prezydent II RP na uchodźstwie, Maciej Płażyński Marszałek III kadencji Sejmu RP, ks. prał. dr Zdzisław Peszkowski kapelan Jana Pawła II, „Rodzin Katyńskich” i pomordowanych na Wschodzie, Naczelny Kapelan Związku Harcerstwa Polskiego.
Po upływie niespełna 10 lat Instytut przekształcił swoje struktury organizacyjne w ramy fundacji. Nastąpiło to w 2012 r., kiedy to Karolina Kaczorowska ustanowiła aktem notarialnym (Rep. A Nr 5106/2012) fundację o nazwie „Instytut Działalności Publicznej”.
Od momentu swojego powstania do dnia dzisiejszego Instytut wpisał się na trwałe w mapę wielu przedsięwzięć kulturalno-społecznych takich jak m.in.: „Bal Niepodległości” z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada, cykliczne koncerty muzyki klasycznej, prelekcje i wykłady naukowe, kursy i szkolenia, akcje dobroczynne, czy też liczne inicjatywy akademickie.
Od 2016 r. Prezesem Zarządu IDP jest Adam Zygmunt Młodkowski, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego i AMP na IESE Business School w Barcelonie.
W 2017 r. Instytut otrzymał dofinansowanie w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na projekt wsparcia dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Miejsce wydarzenia
Białystok (woj. podlaskie)