Lekcje o zwierzętach Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN
Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. J. Kielanowskiego PAN przeprowadził lekcje w ramach projektu pt. „Zwierzęta w służbie ludziom, ludzie w służbie zwierzętom”
- Co kot Mruczek, chciałby mieć na talerzu – czyli o współczesnej diecie zwierząt domowych i gospodarskich
Prowadzący: Dr Anna Tuśnio, Dr Marcin Barszcz
W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy I i III oraz ich nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im Kornela Makuszyńskiego w Skrzeszewie.
Uczniowie na lekcji dowiedzieli się, w jaki sposób żywić małe i duże zwierzęta, tak aby były zdrowe i pełne energii. Ponadto dzieci samodzielnie dokonały jakościowej oceny organoleptycznej wybranych pasz i karm w laboratorium Zakładu Żywienia Zwierząt, a podczas warsztatów w instytuckiej paszarni przygotuwały granulat z mieszanki zbóż.
Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że sposób żywienia zwierząt wpływa na ich zdrowie oraz na jakość produktów pochodzenia zwierzęcego np. mleka.
- Kocham, Lubię, Szanuję… Dbam! Podstawy opieki nad zwierzętami
Prowadzący: Dr Marlena Zielińska-Górska, Dr Małgorzata Hasiec
W kolejnych zajęciach wzięły udział uczniowie klasy II z Zespołu Szkolno-przedszkolnego nr 2 w Legionowie.
Zajęcia odbyły się w Stajni Klucz w Skrzeszewie. Podczas zajęć uczniowie poszerzyli swoją wiedzę o zagadnienia dotyczące udomowienia i pielęgnacji zwierząt, a także mieli możliwość obcować ze zwierzętami obecnymi w Stajni Klucz (konie, alpaki, owce, króliki, kangur i psy). Ponadto dzieci oswajały się z dotykiem zwierząt poprzez przejażdżki na konikach polskich lub bryczką. W finale lekcji odbyło się integracyjne ognisko z kiełbaskami.
Celem zajęć było rozwinięcie w dziecku poczucia odpowiedzialności za zwierzęta towarzyszące człowiekowi oraz uświadomienie bardzo ważnej roli zwierząt w życiu człowieka.
- Pszczoła miodna – strażniczka życia na Ziemi
Prowadzący: Mistrz pszczelarstwa mgr Kazimierz Paczesny, dr Marlena Zielińska-Górska
W lekcji dotyczącej tajemniczego i ważnego dla ludzi życia pszczół udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 im. H. Sienkiewicza w Pruszkowie. Lekcja rozpoczęła się od pogadanki na temat biologii rodziny pszczelej oraz historii i roli pszczelarstwa. Następnie uczestnicy zapoznali się z budową ula oraz produktami pszczelimi takimi jak pierzga, pyłek kwiatowy, propolis, wosk. Na koniec zajęć uczniowie wzięli udział w warsztatach dotyczących wytwarzania świec z wosku.
Celem zajęć było zapoznanie dzieci ze znaczeniem pszczoły miodnej dla ekosystemu.
Zdjęcia z pierwszej lekcji:
Zdjęcia z drugiej lekcji:
Zdjęcia z trzeciej lekcji:
Miejsce wydarzenia
Pruszków (woj. mazowieckie)