Narodowe Czytanie w Sejnach
Wśród ponad dwóch tysięcy miejsc w 26 krajach, które wzięły udział w Narodowym Czytaniu, obecny był Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sejnach. W tym roku czytano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
„Wesele” wybrane w internetowym głosowaniu konkurowało z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. „Wesele” uważane jest za jedno z najważniejszych dzieł epoki Młodej Polski, o oryginalnej kompozycji i złożonej symbolice, poruszające problematykę polskiej sprawy narodowej.
Narodowe Czytanie w Sejnach organizowali wspólnie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sejnach z filią w Puńsku, Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury. Wśród „weselnych gości” byli Burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski, ksiądz prałat Zbigniew Bzdak, Jerzy Nazaruk – prezes UTW Sejny oraz pracownicy sejneńskich instytucji kultury i szkół, mieszkańcy.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w następnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
Zakup pamiętkowych egzemplarzy książki „Wesele” Stanisłąwa Wyspiańskiego został sfinansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizowanego przez Instytut Działalności Publicznej pt.: „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Podlasiu”.
Miejsce wydarzenia
Sejny (woj. podlaskie)