Naukobus na Litwie
Wilno, Kowno, Niemenczyn, Soleczniki, Mejszagoła i Troki to miasta, do których podczas swojej pierwszej zagranicznej podróży zawitał Naukobus, czyli mobilna wystawa przygotowana przez warszawskie Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Naukobus wraz z Planetobusem, czyli mobilnym planetarium, realizują Społeczną Odpowiedzialność Nauki, czyli III filar przyjętej przez Jarosława Gowina strategii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Kluczowym celem tej działalności jest promowanie nauki wśród dzieci i młodzieży z całej Polski, szczególnie tych z mniejszych miejscowości. Tym razem wspólnie z Instytutem Polskim w Wilnie promujemy naukę również wśród polskich dzieci na Litwie.
Z okazji Roku Nauki Polskiej na Litwie blisko 2 tys. uczniów polskich i litewskich szkół miało okazję samodzielnie odkrywać prawa nauki pod okiem edukatorów z CNK, którzy pomagają zrozumieć zasady działania interaktywnych eksponatów i przybliżają zjawiska naukowe z różnych dziedzin, m.in. matematyki, fizyki, optyki, percepcji ludzkiego umysłu i elektromagnetyzmu. Naukobus powstał, by popularyzować wiedzę, stymulować rozwój intelektualny i szerzyć ideę nauki przez doświadczanie.
W sześciu litewskich miastach, które w ostatnim tygodniu kwietnia odwiedził Naukobus, wystawa była dostępna dla wszystkich chętnych nieodpłatnie, a prezentacje odbywały się w lokalnych ośrodkach kultury w języku polskim z tłumaczeniem ustnym na język litewski.
Naukobus w Polsce
Od stycznia ubiegłego roku Naukobus przemierza Polskę, wyrównując szanse edukacyjne i popularyzując naukę wśród dzieci i młodzieży z mniejszych miejscowości. W pierwszej edycji programu wzięło udział prawie 40 tys. dzieci. Resort nauki planuje, że w 2018 r. mobilne laboratorium dotrze do 140 małych miejscowości, czyli niemal do 100 tys. uczniów.
Sięgnąć gwiazd
W marcu tego roku do jeżdżącego po kraju Naukobusa dołączył Planetobus, czyli mobilne planetarium pozwalające na podróż po kosmosie.
Planetobus składa się z kopuły planetarium, które pomieści 35‒40 słuchaczy. Zwiedzający – pod okiem animatorów z Centrum Nauki Kopernik – mogą przyglądać się dowolnemu fragmentowi nieba z każdego zakątka świata, śledzić przebieg pór roku, a także przemieszczać się po całym Wszechświecie. Uczniowie mogą odbyć podróż w czasie – w obserwatorium pojawiają się animacje przedstawiające konstelacje sprzed dwóch i czterech tysięcy lat.
Miejsce wydarzenia
Wilno (woj. )