Naukobus w Jaworznie
W dniach 10-12 lipca 2019 r. Naukobus gościł na terenie Ośrodka Edukacji Ekologiczno – Geologicznej w Jaworznie.
Poniżej relacja z wydarzenia udostępniona przez ośrodek. Serdecznie dziękujemy za gościnę!
„W dniach 10 – 12 lipca 2019 r. na terenie Ośrodka Edukacji Ekologiczno – Geologicznej odbyła się objazdowa wystawa 17 interaktywnych eksponatów w ramach Programu „Nauka dla Ciebie”, realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik. Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera w Jaworznie (OEEG GEOsfera) jest położony w niecce dawnego kamieniołomu wapieni Sadowa Góra, wyróżniającego się odsłonięciami bogatymi w skamieniałości morskiej fauny oraz strukturami magariplemarków stanowiących kopalny zapis prehistorycznego tsunami, sprzed ćwierć miliarda lat. Z uwagi na znaczny obszar – 8 ha – GEOsfera stwarza dzieciom i młodzieży dogodne warunki do poznawania otaczającej ich przyrody, zarówno pierwotnych siedlisk jak i poszczególnych faz sukcesji na terenach poeksploatacyjnych. Ośrodek dysponuje ponadto kolekcjami roślinnymi (ogród sensoryczny, rośliny wodne, wrzosowisko) dającymi możliwość pracy dydaktycznej w szerokim spektrum tematów poruszanych w ramach zajęć szkolnych. Ośrodek jest idealnym miejscem do prowadzenia szeroko rozumianej edukacji ekologicznej. Oprócz stałej oferty edukacyjnej, organizowane są także imprezy okolicznościowe, konferencje i seminaria. Zajęcia prowadzone w Ośrodku są bezpłatne, edukatorami są wykwalifikowani pracownicy Ośrodka (geologia, geografia, botanika i ochrona środowiska) oraz współpracujący, doświadczeni przyrodnicy różnych specjalności, reprezentujący instytucje naukowo-badawcze i firmy świadczące usługi środowiskowo-edukacyjne.
Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Jaworzna, ale także osób z okolicznych miejscowości. Liczba osób, które odwiedziła Ośrodek w tych dniach przekroczyła 500. Wśród odwiedzających były osoby w każdym wieku, wystawa zainteresowała dzieci już 2 letnie jak też osoby w podeszłym wieku. Podczas wizyty NAUKOBUSA były 3 zorganizowane grupy zwiedzających, natomiast pozostałe osoby uczestniczyły w wydarzeniu indywidualnie.
NAUKOBUS dał możliwość „dotknięcia” nauki i „przetestowania” jej na własną rękę. Była to świetna forma nauki i zobaczenia świata w inny, kreatywny sposób. Wszystkie eksponaty cieszyły się ogromną popularnością, trudno więc wskazać te, które najbardziej zaciekawiły uczniów i osoby im towarzyszące. Uczestnicy wystawy mogli zobaczyć fascynujący świat fizyki, przyrody i matematyki, rozwiązywać łamigłówki, czy prowadzić doświadczenia fizyczne.
Jak odwiedziny wystawy mogą zmienić proces nauczania? Odwiedziny wystawy – mogą pomóc zrozumieć, że świat nauki jest fascynujący, cyfry i wzory nie są podstawą wiedzy ale formą jej zapisu i mają swe podstawy w doświadczaniu i obserwacjach, które prowadzimy każdego dnia nie w laboratoriach ale w codziennych sytuacjach.”
Miejsce wydarzenia
Jaworzno (woj. śląskie)