Naukobus w Kosinie
W dniach 30-31 maja 2019 r. Naukobus gościł w Zespół Szkół w Kosinie. Poniżej relacja z wydarzenia udostępniona przez szkołę. Serdecznie dziękujemy za gościnę!
- W dniach 30 – 31.05.2019 r. (29.05.2019 montaż wystawy) NAUKOBUS odwiedził Zespół Szkół w Kosinie – Gmina Łańcut – woj. Podkarpackie.
- W skład Zespołu Szkół w Kosinie wchodzi Przedszkole Publiczne i Szkoła Podstawowa im. płk. Leopolda Lisa – Kuli wraz z oddziałami gimnazjalnymi. Jest to placówka publiczna do której obecnie uczęszcza 485 dzieci i uczniów. Adres: Zespół Szkół w Kosinie, 37-112 Kosina 268
- Wystawę obejrzeli:
- wszyscy uczniowie Zespołu Szkół w Kosinie tj. 485 osób – przedział wiekowy to od 3 – 16 lat
- Wszyscy nauczyciele (wiek 25 – 60 lat)
- Mieszkańcy Kosiny (wiek 17-81 lat)
- Władze samorządu lokalnego Gminy Łańcut (wiek 30 – 45 lat)
- Delegacja z zaprzyjaźnionej szkoły z Węgier (wiek 14 – 55 lat)
- W godzinach zajęć szkolnych grupy były zorganizowane – uczniowie przychodzili z nauczycielami i wychowawcami. Po zajęciach lekcyjnych mieszkańcy Kosiny przychodzili indywidualnie.
- Uczniowie byli bardzo zainteresowani wystawą. Młodsi byli spontaniczni i odważnie wykonywali zadania i próby ich rozwiązania. Największym zainteresowaniem cieszyła się kula plazmowa i eksponat przedstawiający serce.
Starsi uczniowie i nauczyciele wiele czasu spędzili przy stoisku łamigłówek oraz stoiskach , które w obrazowy sposób wyjaśniały wzory i prawa fizyki.
- Każdy uczestnik zatrzymywał się przy stoisku obrazującym twierdzenie Pitagorasa na pewno dlatego, że było to pierwsze stoisko przy wejściu ale później starsi uczniowie jeszcze raz wracali do tego stoiska precyzyjnie sprawdzając obliczanie pola i sprawdzanie co dzieje się z przelewającą się cieczą.
Sprawdzenie jak bije serce uświadamiało uczestnikom wystawy jak na co dzień pracuje nasz organ. Podobnie było z wystawą przedstawiającą anatomię człowieka, która budziła duże zainteresowanie zwłaszcza u uczniów, którzy na lekcjach biologii omawiali już taką tematykę.
- Uczestnicy poznali m.in. działanie siły odśrodkowej, zachowywanie się ciał w próżni, działanie pola elektromagnetycznego.
- W trakcie procesu nauczania wiele razy będzie się można odwołać do zadań i doświadczeń wykonanych samodzielnie przez uczniów podczas wystawy CNK. Została rozbudzona również ciekawość tego typu wystawami i wiele osób deklarowała, że na wakacjach wybierze się do Warszawy i zwiedzi całe Centrum Nauki Kopernik.
Miejsce wydarzenia
Kosin (woj. lubelskie)