Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
Projekt „Razem tworzymy senioralną przestrzeń – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie i Uniwersytety Trzeciego Wieku”
Głównym celem realizowanego projektu jest stworzenie przestrzeni do integracji lokalnych środowisk UTW i otoczenia społecznego poprzez wymianę doświadczeń w procesie aktywizacji intelektualnej i społecznej seniorów, głębszego pobudzenia aktywności edukacyjnej i kulturowej oraz mobilności, poszerzenia i pogłębienia ich wiedzy ogólnej i specjalistycznej z wykorzystaniem ich potencjału intelektualnego i społecznego. Realizacja celu przyczyni się rozwoju solidarności międzypokoleniowej oraz podniesie jakość życia i wpłynie na pogłębienie integracji społecznej osób starszych.
Nauczyciele akademiccy pracując z dorosłymi w UTW stosują różnorodne metody przekazywania wiedzy i nabywania umiejętności. Świadomość specyficznych cech seniorów oraz dobre metodyczne opracowanie zajęć, w których jest miejsce na przekaz wiadomości, samodzielną aktywność działaniową, przeżywanie wartości, doświadczanie emocji i piękna oraz grupowe rozwiązywanie problemów skłania wykładowców do wykorzystywania wielu strategii uczenia się, co koresponduje z lepszymi efektami i zachęca do umysłowego wysiłku.
Realizacja aktywności edukacyjnej poprzez niejednolite formy zajęć to kolejny ważny element pobudzający różne sfery osobowości słuchaczy UTW. Wśród nich – dochowując tradycji uniwersyteckiej – są wykłady audytoryjne, specjalistyczne i otwarte, warsztaty i ćwiczenia, wycieczki edukacyjne, kursy języków obcych i kursy komputerowe. Solidne przygotowanie merytoryczne, psychologiczno-pedagogiczne, wiarygodność, autorytet, kultura osobista i takt nauczycieli akademickich umożliwiają konstruktywne motywowanie i przekształcanie stosunku do świata oraz akceptację nowych ról życiowych seniorów w harmonii z samym sobą i wartościowym stylem życia.
Jednym z powodów, który stał się przesłanką do zaangażowania się PWSZ w Tarnowie w projekt jest realizacja zadania uczelni w aspekcie upowszechniania i pomnażania osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki.
W związku z tym, że część UTW nie działa bezpośrednio pod skrzydłami uczelni wyższych, nie zawsze uczestnicy mają możliwość wysłuchania wykładów o głębokim zakorzenieniu badawczym. Drugim ważnym aspektem obecnego funkcjonowania UTW jest brak integracji w obszarze wymiany doświadczeń. Słuchacze UTW działających nawet w jednym mieście spotykają się rzadko, najczęściej przy okazji większych zjazdów organizowanych poza miastem, w którym mają swoją siedzibę UTW. Realizacja projektu pozwala na otwarcie realnej współpracy lokalnych UTW.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie funkcjonuje w przestrzeni społecznej i architektonicznej Tarnowa od 2003 roku jako największa państwowa uczelnia w regionie tarnowskim. Posiada odpowiednie zaplecze zarówno kadrowe jak i infrastrukturalne, aby efektywnie poprowadzić projekt, wykorzystując nie tylko swoje zasoby, ale także integrując środowisko UTW. Wszystkie działania informacyjne i promocyjne prowadzone w ramach projektu będą dokumentowane w postaci fotograficznej i filmowej. Konferencja podsumowująca projekt będzie dodatkowo transmitowana za pośrednictwem strony www uczelni.
Tarnowskie UTW
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie jako beneficjent projektu podjęła się roli koordynatora i inicjatora wszelkich działań związanych z realizacją projektu „Razem tworzymy senioralną przestrzeń – UTW i PWSZ w Tarnowie”, we współpracy z 5 poniżej wymienionymi Uniwersytetami Trzeciego Wieku:
W marcu 2015 r. została podpisana umowa o współpracy PWSZ z UTW. UTW zmienił nazwę na Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. W 2015 roku UTW poddał się certyfikacji i uzyskał najwyższy tj. „Złoty Certyfikat – Profesjonalny UTW w Polsce”
Drugi, funkcjonujący w Tarnowie UTW to Tarnowski Uniwersytet Trzeciego Wieku Fundacji Kromka Chleba. Dzięki wsparciu wielu życzliwych osób, firm i instytucji, Fundacja Kromka Chleba utworzyła Tarnowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, który działa w jej strukturach od września 2006 roku.
Mościcka Akademia Trzeciego Wieku przy IV Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Tarnowie rozpoczęła swoją działalność w 2010 roku. Jest prowadzona przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół tegoż liceum i działa pod patronatem Uniwersytetu Papieskiego w Tarnowie.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Brzesku rozpoczął swoja działalność w roku 2004. Inspiracją do powstania UTW w Brzesku był Jagielloński UTW w Krakowie, który w pierwszym okresie przejął pieczę nad UTW w Brzesku. Ścisła współpraca z JUTW w Krakowie ukształtowała formy pracy i pomogła w nawiązaniu współpracy z szeroką kadrą naukową. UTW w Brzesku działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Brzesku w ramach jego struktury i w ramach budżetu, posiadając jednocześnie samodzielność w kształtowaniu form pracy.
W dniu 05 grudnia 2011 r. odbyło się spotkanie organizacyjne Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Dąbrowskim Domu Kultury. W spotkaniu udział wzięło 27 osób. Uroczysta inauguracja działalności UTW odbyła się 29 marca 2012 r. Uczestniczyło w niej już 66 członków. Obecnie Stowarzyszenie liczy 120 członków.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie została powołana do życia w 1998 roku, jako pierwswza szkoła tego typu w Polsce. Obecnie jest jedną z największych, a od dwóch lat także – zgodnie z oficjalną informacją Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – najchętniej wybieranych przez polskich studentów.
Tarnowska Uczelnia prowadzi kształcenie na studiach stacjonarnych, niestacjonarnych I i II stopnia. Nauka – w zależności od stopnia studiów – kończy się zdobyciem tytułu licencjata, inżyniera lub magistra. Obecnie w murach PWSZ studiuje ponad 4 tys. młodych ludzi.
Obecnie studenci mogą wybierać spośród 18 kierunków, 30 specjalności, a nauka odbywa się w sześciu Instytutach: Administracyjno-Ekonomicznym, Humanistycznym, Politechnicznym, Matematyczno-Przyrodniczym, Ochrony Zdrowia oraz Sztuki. W znakomitej większości nauka odbywa się w oparciu o praktyczne profile kształcenia.
Szkoła dysponuje nowoczesnym kampusem zlokalizowanym w ścisłym centrum Tarnowa. W jego skłąd wchodzą budynek główny, budynek biblioteki, budynek Centrum Nowoczesnych Technologii, hala sportowa z pełnowymiarowym boiskiem do gry w piłkę ręczną i supernowoczesną ścianą wspinaczkową, kryta pływalnia oraz czterokondygnacyjny budynek dydaktyczny Instytutu Ochrony Zdrowia.
Kilkaset metrów od kampusu znajduje się Dom Studenta PWSZ, w którym znajduje się 170 miejsc w pokojach o bardzo wysokim standardzie, z darmowym dostępem do internetu i telewizji kablowej.
Wszystkie obiekty są przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
Tarnowska PWSZ współpracuje z wieloma uczelniami zagranicznymi, m.in. z Norwegii, Niemiec, Francji, Rumunii, Włoch, Hiszpanii, Francji, Grecji, Luksemburga.
Studenci PWSZ mogą liczyć na szeroką pomoc i świadczenia w formie m.in.: stypendiów socjalnych, stypendiów dla niepełnosprawnych, stypendiów Rektora dla najlepszych studentów, czy zapomóg.
W PWSZ działa wiele jednostek uczelnianych, m.in. biblioteka, Biuro Karier, Projektów i Współpracy, Studium Języków Obcych, a także liczne koła naukowe, Dział Badań Naukowych oraz samorząd studencki.
Więcej informacji na temat kierunków i specjalności, warunków przyjęć oraz szczegółów rekrutacji znaleźć można na stronie pwsztar.edu.pl.
Miejsce wydarzenia
Tarnów (woj. małopolskie)