Planetobus w Tarnogrodzie
25 – 26 marca 2019 r. do Szkoły Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie zawitał Planetobus. Poniżej relacja z wydarzenia udostępniona przez szkołę. Serdecznie dziękujemy za gościnę!
Uczniowie uczestniczący w pokazach przychodzili w zorganizowanych grupach po 30 osób z opiekunem wychowawcą. Ogólna liczba uczestników oglądających pokazy Planetobusa to 455 osób.
Najczęstsze komentarze po pokazie: – ,,Wszystko było super, bardzo nam się podobało” – ,,Najciekawsze były gwiazdozbiory, niesamowite połączenia gwiazd w znaki zodiaku”. – ,,Wreszcie zobaczyłem duży wóz”.
Sposób prowadzenia – profesjonalizm edukatorów Centrum Nauki Kopernik, zrobił na wszystkich uczestnikach pokazów astronomicznych ogromne wrażenie. Świadczy to o dużej wiedzy i pasji prowadzących.
Uczniów zaciekawił ,,pobyt” na Stacji Orbitalnej. Nie wyobrażali sobie, jak jest ona zbudowana, ile przeróżnych instalacji, kabli i rur umieszczono w tej niewielkiej przestrzeni. Bardzo podobały się aplikacje na smartfony, które pozwalają odszukiwać i nazywać oglądane gwiazdozbiory.
Ponadto ciekawy był film ,,Na skrzydłach marzeń”, który wzniósł uczniów. Jak niewiele minęło czasu – gdy marzenia stały się rzeczywistością i można podróżować nad ziemią bliską, ale i w daleką przestrzeń 400 km nad naszą planetą.
Wizyta Planetobusa nauczyła uczniów rozpoznawać na niebie znane gwiazdozbiory, określać na ich podstawie kierunki geograficzne. Dowiedzieli się również, z jakich modułów zbudowana jest Stacja Orbitalna i jak często przelatuje nad ich głowami. Zapoznali się z budowa galaktyk, poszerzyli swoją wiedzę o funkcjonowaniu Wszechświata.
Wirtualna podróż w przestrzeń, olbrzymia nieskończona otchłań zaciekawiła uczniów.
Mamy nadzieję, że takie zajęcia przyczyniają się do rozwijania wśród uczniów zainteresowań astronomią, być może chętniej będą czytać informacje na temat badania odległych planet i gwiazd, a w przyszłości wybiorą się w kosmiczną podróż.
Miejsce wydarzenia
Tarnogród (woj. lubelskie)