Politechnika Krakowska
Projekt „Młody inżynier – przyroda źródłem twórczej inspiracji”
Celem projektu jest rozwijanie pasji naukowych i zainteresowań zawodowych u dzieci ze szkół podstawowych dzięki wdrożeniu programu „Młody inżynier – przyroda źródłem twórczej inspiracji” w okresie od 01.02.2017 – 30.06.2017.
Projekt z ramienia Politechniki Krakowskiej prowadzi jednostka pozawydziałowa – Centrum Pedagogiki i Psychologii PK, a partnerem przedsięwzięcia jest Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii w Krakowie, w imieniu którego zajęcia realizuje jednostka Instytutu – Muzeum Przyrodnicze PAN w Krakowie. Spotkania projektowe w formie wykładów konwersatoryjnych, warsztatów, laboratoriów, interaktywnych pokazów naukowych, dyskusji, gier i zabaw odbywają się w salach, aulach, laboratoriach i pracowniach akademickich Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej 24 w Krakowie oraz w Muzeum Przyrodniczym PAN przy ul. św. Sebastiana 9 w Krakowie.
- Projektowanie maszyn, nowe koncepcje, okres życia maszyny jako systemu.
- Analogie w budowie organizmów i maszyn.
- Tworzywo w organizmach i technice.
- Pływanie organizmów i wzorce rozwiązań technicznych.
- Pełzanie organizmów i wzorce techniczne.
- Kroczenie, bieganie, skakanie organizmów i wzorce techniczne.
- Latanie organizmów i wzorce techniczne.
- Budowle bioniczne i przykłady rozwiązań.
Efekty projektu:
- Wyrównanie szans edukacyjnych przez doświadczalne poznanie bliskich powiązań i zależności pomiędzy naukami przyrodniczymi i naukami technicznymi.
- Wzrost intelektualnej ciekowości świata poprzez poszerzenie świadomości, że środowisko naturalne jest bogactwem wzorców, z którego czerpie świat nauki.
- Rozwój zainteresowań technicznych i poszerzenie wiedzy na temat zawodów inżynierskich poprzez poznanie potencjału naukowego uczelni technicznej i jednostki naukowej PAN.
- Kształtowanie krytycznego myślenia przy podejmowaniu dalszych decyzji edukacyjnych i planowaniu swojej drogi zawodowej.
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Politechnika Krakowska posiada ponad siedemdziesięcioletnie doświadczenie w kształceniu specjalistów w wielu dziedzinach. Oferuje studentom kilkadziesiąt nowoczesnych kierunków, w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym I i II stopnia oraz na studiach doktoranckich i kilkudziesięciu rodzajach studiów podyplomowych, na siedmiu wydziałach: Architektury, Inżynierii Lądowej, Inżynierii Środowiska, Inżynierii i Technologii Chemicznej, Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej; Fizyki, Matematyki i Informatyki oraz Mechanicznym. Obecnie kształci się na PK prawie 15 tys. studentów.
Uczelnia prowadzi współpracę naukową i wymianę studencką z ośrodkami uniwersyteckimi w kilkudziesięciu krajach na świecie. PK od ponad 25 lat współpracuje z jednym z najbardziej prestiżowych ośrodków naukowych – Europejską Organizacją Badań Jądrowych (CERN).
Na Politechnice Krakowskiej działa także kilkanaście pozawydziałowych jednostek naukowo-dydaktycznych, m.in. Międzynarodowe Centrum Kształcenia, Centrum Pedagogiki i Psychologii czy Centrum Szkolenia i Organizacji Systemów Jakości.
Politechnika wspiera funkcjonowanie teatru, chóru akademickiego oraz młodzieżowej orkiestry, organizuje wystawy we własnych galeriach, wydaje pismo i prowadzi radio internetowe. Studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w blisko 70 kołach naukowych oraz ponad 30 sekcjach sportowych.
Uczelnia, z siedzibą w pobliżu zabytkowego centrum Krakowa przy ul. Warszawskiej, mieści się na trzech kampusach. Obok obiektów dydaktycznych, dobrze wyposażonych pracowni i laboratoriów, są tu stołówki i kawiarnie, klub studencki i nowoczesne hale sportowe. Politechnika oferuje studentom ponad dwa tysiące miejsc w domach studenckich i zapewnia wiele form pomocy materialnej.
Miejsce wydarzenia
Kraków (woj. małopolskie)