Stowarzyszenie Razem dla Studziec i Adolfowa
Projekt „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu”
Głównym celem projektu jest pobudzenie aktywności edukacyjnej i kulturalnej wśród słuchaczy siedmiu przystępujących do projektu organizacji funkcjonujących w obszarze ośrodków aktywności senioralnej. Przyjęte formy aktywności kierowane są do potencjalnego grona 1257 słuchaczy UTW zrzeszonych w organizacjach mających swoje siedziby w Poznaniu, Margoninie, Wągrowcu, Nowym Tomyślu, Szamotułach, Gnieźnie, Obornikach.
Główny cel projektu zostanie osiągnięty poprzez realizację następujących celów szczegółowych:
- Rozwój oferty edukacyjnej UTW uczestniczących w projekcie dla osób starszych w obszarach zgodnych z potrzebami, a szczególnie w zakresie edukacji prozdrowotnej, edukacji obywatelskiej i nowych technologii,
- Rozwój wśród uczestników projektu kompetencji społecznych i obywatelskich, w tym motywowanie ich do podejmowania aktywności obywatelskiej i wolontariatu,
- Tworzenie warunków do wypracowania standardów działania oraz oferty uczenia się osób starszych na podstawie badań monitorujących rozwój UTW i innych inicjatyw edukacyjnych adresowanych do tej grupy.
Realizacja celów szczegółowych ma prowadzić do zdobywania nowej lub poszerzania
i pogłębiania już posiadanej wiedzy w nowych kontekstach. Nabywania nowych umiejętności funkcjonowania w cyberprzestrzeni, doskonalenia umiejętności w oparciu o praktykę i doświadczenia seniorów, a także do zmiany ich zachowań i postaw wobec samych siebie, drugiego człowieka, społeczeństwa, świata kultury i przyrody. Przyczynić się ma do promowania postaw obywatelskiego zaangażowania, współpracy i pozytywnego komunikowania się w grupach równolatków oraz w interpersonalnych stosunkach międzypokoleniowych. Wiele z tych celów to kluczowe zadania stawiane na co dzień przed uniwersytetami trzeciego wieku, ale trudne do osiągnięcia ze względu na bariery finansowe.
Stowarzyszenie Razem dla Studziec i Adolfowa
Stowarzyszenie Razem dla Studziec i Adolfowa powstało z inicjatywy kilkunastu kobiet zainspirowanych potrzebą stworzenia platformy aktywizowania mieszkańców Gminy Margonin i Chodzież, szczególnie tych zamieszkałych na terenach wiejskich. Stowarzyszenie powstało w odpowiedzi na rosnące aspiracje środowisk senioralnych i kobiecych poszukujących ciekawych form spędzania wolnego czasu oraz propagowania aktywnego trybu życia.
Taniec jako pierwszy był platformą współpracy kobiet z terenu dwóch sąsiadujących ze sobą gmin. Potem współpraca przeniosła się także na inne sfery życia, w tym tworzenie oferty ciekawego i pobudzającego aktywność spędzania czasu dla osób w różnym wieku. Realizowane projekty z zakresu tańca, wyjazdów krajoznawczych połączonych z poznawaniem innych części kraju, organizacja spotkań integracyjnych, przedsięwzięć noworocznych sprawiła, że dziś stowarzyszenie jest silnym podmiotem sektora pozarządowego, ze stabilnym systemem finansowania i nieustannie poszerzającym ofertę edukacyjną dla swoich członków i osób spoza tego grona. Stowarzyszenie prężnie działa także na rzecz wspomagania osób dotkniętych problemem choroby alkoholowej, które zostają wykluczone z życia społecznego oraz dzieci żyjących w rodzinach i miejscowościach zagrożonych strukturalnie problemem używek. Jako forma organizacyjno- prawna w przestrzeni pojawiło się w chwili rejestracji w dniu 06.03.2014 r. Dziś stowarzyszenie liczy 20 członków, większość to członkowie założyciele. Jest również fundatorem dla Fundacji Przyszłość Margonina.
Stowarzyszenie za główny cel swojej działalności postawiło sobie następujące elementy:
- aktywizację i integrację mieszkańców terenów wiejskich ze Studziec i Adolfowa,
- popularyzację nauki i aktywności wśród osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz osób biernych zawodowo,
- prowadzenie działalności na rzecz upowszechniania turystyki, sportu oraz aktywnego wypoczynku mieszkańców,
- realizację działalności profilaktycznej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych,
- upowszechnianie tańca i rekreacji ruchowej.
Cele stowarzyszenie realizowane są poprzez:
- zachęcanie społeczności lokalnej do aktywnego uczestnictwa w spotkaniach informacyjnych i dyskusyjnych,
- angażowanie mieszkańców i sympatyków do pomocy w realizacji zamierzeń Stowarzyszenia,
tworzenie warunków rozwoju i aktywizacji osób starszych,
realizację projektów związanych z aktywnością osób starszych w szczególności poprzez
propagowanie nauki i wiedzy.
Od początku swojej działalności stowarzyszenie aktywnie bierze udział w projektach wpisujących się w strategie stowarzyszenia i w przyjęty kierunek realizacji pryncypialnych celów organizacji. Stowarzyszenie w okresie swojego działania podjęło wiele inicjatyw, dla których bardzo często źródłem finansowania były środki publiczne krajowe lub środki pochodzące z projektów współfinansowanych z funduszy strukturalnych UE.
Miejsce wydarzenia
Adolfowo (woj. wielkopolskie)