Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Projekt „MAŁY MEDYK – program UMP z zakresu popularyzacji nauk o życiu wśród dzieci szkół podstawowych.”
Projekt Uniwersytet Młodego Odkrywcy realizowany jest w ramach programu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z zakresu popularyzacji nauk o życiu wśród dzieci ze szkół podstawowych „Mały Medyk”.
Głównym celem projektu „Mały Medyk” jest wspieranie aktywności poznawczej i rozwoju potencjału naukowego dzieci i młodzieży poprzez popularyzację nauki i badań naukowych.
Cele szczegółowe obejmują:
- Umożliwianie uczniom kontaktu z najnowszymi osiągnięciami nauki i naukowcami;
- Rozwijanie pasji naukowych u dzieci, inspirowanie ich do twórczego myślenie oraz umożliwienie dzielenia się wiedza i osiągnięciami ze swoimi rówieśnikami;
- Zainteresowanie naukami medycznymi i przekazanie podstaw metod badawczych;
- Promowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia i postaw prozdrowotnych;
- Popularyzacja wiedzy z zakresu: anatomii człowieka i funkcjonowania organizmu, ratownictwa medycznego, diagnostyki i leczenia chorób, profilaktyki, farmacji.
- Integracja społeczności lokalnej/szkół, oraz umożliwienie wymiany doświadczeń edukacyjnych.
Projekt umożliwia uczniom bezpośredni kontakt z naukowcami, specjalistami z zakresu medycyny, (m. in. ratownictwa medycznego, stomatologii farmacji). Dzięki temu przybliża naukę w sposób rzeczywisty i praktyczny. Warsztaty prowadzone przez specjalistów i z wykorzystaniem nowoczesnych technik i sprzętu symulacyjnego oraz laboratoryjnego, którymi nie dysponują placówki szkolne, pozwalają uczniom wejść w role prawdziwego naukowca-odkrywcy, poszerzają zakres wiedzy i ukazują w sposób atrakcyjny.
W ramach projektu odbywają się wykłady i warsztaty na terenie UMP, oraz warsztaty w szkołach uczestniczących w Projekcie. W zajęciach bierze udział 80 uczniów z czterech szkól z Poznania i okolic.
Na zakończenie Projektu, w czerwcu odbędzie się Wielka Konferencja Małych Medyków, w której uczestniczyć będzie 800 uczniów. Podczas konferencji to właśnie uczniowie będą prelegentami i opowiedzą rówieśnikom o swoich zainteresowaniach i pasjach. Gościem specjalnym konferencji będzie Prof. zw. dr. hab. med. Wojciech Cichy z wykładem: „O chorobach wewnętrznego lustra”.
Projekt jest całkowicie bezpłatny dla uczestników. W celu upowszechnienia efektów projektu oraz promowania realizowanych zadań została utworzona strona internetowej projektu (http://malymedyk.ump.edu.pl/), zawierająca podstawowe informacje o projekcie i organizatorach, bieżące informacje, a także materiały edukacyjne, scenariusze doświadczeń, prezentacje wykładów.
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu to wiodąca Uczelnia medyczna, która ma znaczący wkład w rozwój polskiej medycyny w ujęciu naukowym i praktycznym. Na dzisiejszą pozycję Uczelni, miał wpływ nie tylko wysoki poziom kształcenia – potwierdzony osiągnięciami naukowymi kadry akademickiej, ale przede wszystkim prawie 100-letnia tradycja, która narodziła się wraz z powstaniem Oddziału Farmaceutycznego oraz Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego, w kwietniu 1920 roku. Punktem zwrotnym w bogatej historii Uczelni było utworzenie w ramach Wydziału Lekarskiego II, Oddziału Kształcenia w Języku Angielskim, aktualnie Centrum Nauczania w Języku Angielskim.
Dzięki staraniom władz Uczelni i ogromnemu ich zaangażowaniu w realizację tego innowacyjnego przedsięwzięcia Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu może poszczycić się kształceniem prawie tysiąca studentów na pięciu programach anglojęzycznych. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu wraz z pięcioma szpitalami klinicznymi jest prężną i dynamiczną Uczelnią na czele której stoi JM Rektor prof. dr hab. Andrzej Tykarski. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu jest w ścisłej czołówce intensywnie rozbudowujących się polskich uczelni. „Ładnym kawałkiem Poznania” nazywają mieszkańcy dzielnicy Grunwald kompleks kampusu akademickiego przy zbiegu ulic Przybyszewskiego i Bukowskiej. Tu swoją lokalizację znalazły: Centrum Kongresowo-Dydaktyczne z Biblioteką Główną, Collegium Stomatologicum i Centrum Biologii Medycznej. Innowacyjne rozwiązania dydaktyczne wypierają dotychczasowe praktyki realizacji studiów medycznych a zaplecze socjalne jest na najwyższym poziomie.
Uczelnia realizuje kształcenie na Wydziale Lekarskim I, Wydziale Lekarskim II, Wydziale Farmaceutycznym i Wydziale Nauk o Zdrowiu. Do dyspozycji kandydatów jest 18 kierunków kształcenia oraz studia podyplomowe i doktoranckie. Jednym z priorytetowych kierunków rozwoju poznańskiego Uniwersytetu Medycznego jest współpraca z zagranicą w zakresie wymiany dydaktycznej i naukowej, a także udział w międzynarodowych projektach badawczych. Uczelnia realizuje długoterminowe umowy o współpracy z uniwersytetami medycznymi na całym świecie. Prowadzone są także projekty badawcze, których głównym celem jest rozwijanie nowoczesnych technologii na poziomie światowym.
Miarą wysiłku na rzecz doskonalenia pracy Uczelni są liczne nagrody w ogólnopolskich rankingach a wszelkie działania podejmowane przez władze i pracowników Uczelni są z myślą o studentach. Uniwersytet Medyczny w Poznaniu to uczelnia z długoletnią tradycją, stawiająca wysokie wymagania a jednocześnie przygotowująca na najwyższym poziomie do wykonywanego zawodu. Studiujący w murach Uczelni studenci mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania poprzez uczestnictwo w kołach naukowych i organizacjach studenckich.
Miejsce wydarzenia
Poznań (woj. wielkopolskie)