Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Projekt „Biochemia i fizjologia – odkrywamy tajemnice człowieka”
Projekt „Biochemia i fizjologia – odkrywamy tajemnice człowieka” jest realizowany przez Katedrę i Zakład Chemii Medycznej wraz z Katedrą Fizjologii Człowieka Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Głównym celem projektu jest popularyzacja nauki oraz prowadzenia badań naukowych wśród dzieci i młodzieży województwa lubelskiego w wieku od 6 do 16 lat, jak również rozbudzanie ich ciekawości poznawczej. Projekt realizowany jest w okresie od 1 lutego 2017 do 15 czerwca 2017.
Odbiorcami bezpośrednimi projektu jest 142 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z województwa lubelskiego. Dzieci zostały podzielone na 3 grupy wiekowe, dla których adresowano poszczególne części projektu; grupa I złożona z dzieci w wieku 6-9 lat, grupa II w wieku 10-12 lat oraz grupa III w wieku 13-16 lat. Do pierwszej grupy wiekowej zakwalifikowano dzieci z Zespołu Szkół w Starym Uścimowie i ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Lublinie, do drugiej grupy wiekowej dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jakubowicach Konińskich oraz ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Świdniku, natomiast do trzeciej grupy – młodzież z Gimnazjum nr 1 im. KEN w Lubartowie oraz z Gimnazjum nr 1 w Piaskach.
Dla poszczególnych grup wiekowych przygotowano następujące projekty:
Projekty skierowane do dzieci w wieku 6-9 lat:
- Entliczek pentliczek – biochemiczny chochliczek
- Zasada i kwas otacza nas
- Krwinki, a witaminki
- Odważne krwinki białe
Projekty skierowane do dzieci w wieku 10-12 lat:
- Biochemia w każdym z nas? Ależ tak!
- Jak określić moc kwasu i zasady? Czy każdy kwas musi być kwaśny?
- Magiczne doświadczenia, niezapomniana przygoda naukowa
- Pracowite serce
- Oczom nie wierzę!
Projekty skierowane do dzieci w wieku 13-16 lat:
- Pierwiastki życia
- Równowaga kwasowo–zasadowa w organizmie człowieka
- Aminokwasy i białka – cegiełki życia
- Energetyczne tłuszcze i cukry wokół nas, bądźmy ostrożni!
- Zagadka materiału genetycznego
- Chemia w żywności, czyli kuchnia w probówce
- Zabawa w detektywa – wielobarwny świat chromatografii
- Skąd mózg o tym wie? – odkrywanie świata przez zmysły
- Adipometria – ludzkie ciało w kilogramach, litrach i procentach
- PoKREWni a jednak różni – powstawanie, dziedziczenie i podstawy przetaczania grup krwi
W realizację projektu zaangażowani są również studenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, którzy z wielką pasją uczestniczą w zajęciach. Zrozumienie przemian biochemicznych oraz procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie człowieka stanowi podstawę zarówno do nauk przyrodniczych, jak również do nauk klinicznych. Każde dziecko powinno wiedzieć co się dzieje w jego organizmie, a zaproponowane tematy stanowią doskonałą okazję do poznania w sposób ciekawy nieznanych im mechanizmów. Ponadto wspólnie wykonane eksperymenty uczą współpracy w grupie oraz odpowiedzialności za wykonane zadanie, jak również dbania o bezpieczeństwo koleżanek i kolegów. Podczas zajęć pokazujemy, że nauka nie musi być trudna, a poprzez samodzielnie wykonane doświadczenia, pracę na prawdziwym sprzęcie laboratoryjnym oraz diagnostycznym, każde dziecko ma okazję poczuć się jak prawdziwy naukowiec. Każde spotkanie to wspaniała lekcja przyrody, podczas której uczniowie w praktyczny sposób, „własnymi rękami” poznają tajemnice biochemii i fizjologii.
Na zakończenie zostanie zorganizowana konferencja podsumowująca całość projektu, na którą zostaną zaproszone władze uczelni jak również pracownicy prowadzący zajęcia, studenci, przedstawiciele dzieci, dyrektorzy szkół oraz nauczyciele. Na konferencji dzieci przedstawią osiągnięcia i rezultaty projektu w formie prezentacji multimedialnej.
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie jest uczelnią publiczną utworzoną mocą rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 października 1949 roku. Realizuje zadania naukowo-badawcze, kształci studentów i doktorantów w dziedzinie nauk medycznych, nauk farmaceutycznych i nauk o zdrowiu oraz uczestniczy w sprawowaniu opieki medycznej na bazie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. W 66-letnią tradycję medycznej Alma Mater wpisuje się sumiennie realizowana misja: „służba zdrowiu” i „ochrona zdrowia”.
Uniwersytet Medyczny w Lublinie to najlepsza szkoła wyższa w województwie lubelskim.
Na 4 wydziałach i 15 kierunkach studiów w lubelskim Uniwersytecie Medycznym kształci się 7 tysięcy osób. 1323- to studenci zagraniczni pochodzący z 53 krajów świata, co sprawia, że Uczelnia zajmuje wysoką pozycję w kraju pod względem umiędzynarodowienia.
Bazę akademicką UM stanowi 7 budynków dydaktycznych (Collegium Novum, Collegium Medicum, Collegium Maximum, Collegium Pathologicum, Collegium Universum, Collegium Maius-Anatomicum, Collegium Pharmaceuticum), Biblioteka Główna, 4 domy studenckie i hala sportowa.
Dzięki środkom z UE większość obiektów UM zostało zmodernizowanych, w wielu z nich nadal trwają prace remontowe. Uczelnia cały czas rozbudowuje i inwestuje w nowe technologie, specjalistyczną aparaturę naukowo-badawczą i sprzęt pomocniczy.
Elementem Strategii Rozwoju UM na lata 2013-2022 jest odpowiedzialność za kształtowanie postaw społecznych studentów. Udowadniają to liczne akcje organizowane przez uczelnię i oddolne inicjatywy studenckie dla społeczności Lublina. Rozwijane postawy studentów w przyszłości powołanych do służby drugiemu człowiekowi stanowią część kultury organizacyjnej uczelni jako instytucji –pracodawcy.
Tym, co świadczy o renomie uniwersytetu są jej absolwenci. Kompetencje z jakimi wchodzą w życie zawodowe stanowią miarę sukcesu każdej uczelni.
Kierunki: analityka medyczna, biomedycyna, dietetyka, elektroradiologia, farmacja, fizjoterapia, higiena stomatologiczna, kosmetologia, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, techniki dentystyczne, zdrowie publiczne Informacje dodatkowe: U nas spotkasz świetnych naukowców, wyjątkowych studentów i skorzystasz z nowoczesnej bazy naukowo-dydaktycznej. Naszym największym kapitałem są ludzie. Wśród nich ludzie nauki, którzy niczym Sherlock Holmes rozwiązują zagadki wagi największej, bo odnoszącej się do ludzkiego zdrowia i życia.
Kształcimy studentów i doktorantów w dziedzinie nauk medycznych, nauk farmaceutycznych i nauk o zdrowiu oraz uczestniczymy w sprawowaniu opieki medycznej na bazie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Miejsce wydarzenia
Lublin (woj. lubelskie)