Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy
Projekt „Uniwersytet Dziecięcy UTP”
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy w 2009 roku jako pierwsza uczelnia w regionie wprowadził w życie pomysł Uniwersytetu Dziecięcego. Za nami już 15 semestrów wspólnego odkrywania tajników nauki, niesamowitych emocji i dobrej zabawy. Od roku akademickiego 2014/2015 na naszej uczelni studiują aż 3 roczniki dzieci, czyli ponad 500 Małych Odkrywców! Ich zapał do nauki i energia mobilizuje organizatorów do przygotowywania coraz ciekawszych zajęć i wprowadzania dodatkowych atrakcji.
Ten semestr nauki jest wyjątkowy ponieważ Uniwersytet Dziecięcy UTP otrzymał dofinansowanie w ramach pierwszej edycji programu “Uniwersytet Młodego Odkrywcy” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na 200 wniosków nasz projekt znalazł się w grupie 65 nagrodzonych! Projekt realizowany jest w okresie semestru letniego (od lutego do czerwca) 2017 r. i obejmuje 22 cykliczne zajęcia edukacyjne (12 wykładów dla dzieci, 6 wykładów dla rodziców, 4 warsztaty kreatywne oraz zwiedzanie laboratoriów UTP).
Nasze wykłady, m.in. :
„Odkrywcy podwodnego świata”
„Od konia pociągowego do rumaka mechanicznego”
„Czy królowa pszczół nosi koronę? – czyli pszczele ciekawostki”
„Owady jakich nie znamy”
„Sarna żona jelenia?”
„Środek ciężkości – gdzie jest i co można z nim zrobić?”
„Być jak Strażak Sam…”
„Cool Japan, czyli Japonia po polsku”
„Co mówi do nas pies?”
Nasze warsztaty:
„Bakterie – jak wykryć, zobaczyć i zniszczyć”
„Gazowy zawrót głowy”, dr inż. Robert Dobosz, Niebieska Kolbka
„DNA – tajemnica życia”, dr inż. Monika Rewers, dr inż. Iwona Jędrzejczyk
„Od ścieków do czystej wody”, inż. Renata Miler
Zwiedzanie laboratorium „|Kolorowy świat plastiku”
Nasz uniwersytet to:
- wspaniała atmosfera
- nauka przez zabawę
- ciekawostki
- pokazy
- wykłady i warsztaty kreatywne
Co nas wyróżnia?:
- byliśmy pierwszym Uniwersytetem Dziecięcym w regionie kujawsko-pomorskim
- 3 roczniki studentów
- co roku ponad 500 dzieci
- bezpłatne wykłady dla rodziców
- nasze hasło: Mali Odkrywcy – to my, to my, to my!
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy jest uczelnią o 66-letniej tradycji.
Jest wieloprofilową uczelnią kształcącą licencjatów, inżynierów, magistrów i doktorów oraz jedyną w regionie integrującą nauki techniczne, przyrodnicze, rolnicze, ekonomiczne i artystyczne. W ciągu 65 lat mury uczelni opuściło ponad 57 000 absolwentów. Absolwentami są m.in. światowej sławy projektant stadionu olimpijskiego w Sydney mgr inż. Edmund Obiała oraz kryptolog profesor Józef Pieprzyk.
Na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych oraz doktoranckich i podyplomowych kształci się ponad 9 000 studentów. Konsekwentnie realizowany jest proces kształcenia nowoczesnych kadr inżynieryjno-technicznych poprzez uruchamianie nowych potrzebnych regionowi kierunków studiów, budowanie i rozszerzanie indywidualnego toku studiów, elastyczność procesu kształcenia, wdrażanie systemu ETCS oraz programów MostAR i MOSTECH umożliwiających studentom odbywanie części studiów w innych uczelniach krajowych i zagranicznych. UTP zajmuje wysokie miejsca w rankingach wyższych uczelni, zwłaszcza w tych, w których oceniane jest przygotowanie absolwentów do zdobycia dobrej pracy. W 2006 roku w rankingu „Newsweeka” uczelnia uplasowała się na 1. pozycji wśród uczelni rolniczych i na 14. pozycji w grupie uczelni wyższych (łącznie publiczne i niepubliczne).
Sześć wydziałów UTP posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora, a cztery spośród nich (Wydziały: Inżynierii Mechanicznej, Rolnictwa i Biotechnologii, Hodowli i Biologii Zwierząt oraz Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska) także do nadawania stopnia doktora habilitowanego z równoczesną możliwością przeprowadzania postępowania o nadanie tytułu naukowego profesora. Działalność naukowa i dydaktyczna oparta jest na współpracy z prawie wszystkimi krajowymi uczelniami technicznymi i rolniczymi oraz z wieloma ośrodkami zagranicznymi. Uczestniczymy w programach europejskich Erasmus +, Leonardo da Vinci, CEEPUS, COST i począwszy od 5. w kolejnych Programach Ramowych. Władze uczelni prowadzą działania zmierzające do włączenia UTP w system Europejskiej Przestrzeni Badawczej, Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego oraz w obszar funkcjonowania regionalnych i resortowych programów społeczno-gospodarczych.
Pracownicy uczelni odnoszą liczne sukcesy związane z aplikacją wyników badań do praktyki. Dowodem tego są m.in. złote i srebrne medale na Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik w Brukseli, wyróżnienie za rozwiązania techniczne na Międzynarodowej Wystawie w Genewie, odznaki Premiera RP – „Zasłużony dla Wynalazczości”, nagrody ministra rolnictwa i rozwoju wsi, wojewody kujawsko-pomorskiego, prezydenta Bydgoszczy oraz liczne patenty, wdrożenia i świadectwa autorskie.
Wyniki prowadzonych badań publikowane są w renomowanych czasopismach ogólnopolskich i międzynarodowych. Uczelnia każdego roku jest organizatorem kilkudziesięciu konferencji naukowych.
Sześciu pracowników uczelni dostąpiło zaszczytu najwyższej godności akademickiej – tytułu doktora honoris causa. Dowodem autorytetu, jakim cieszą się pracownicy UTP w środowisku akademickim, jest liczny udział w gremiach najważniejszych dla polskiej nauki.
Zmiana nazwy uczelni z Akademii Techniczno-Rolniczej na Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy jest wynikiem spełnienia przez nią wymagań stawianych w nowej ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym uczelniom profilowanym oraz wyrazem aspiracji wyznaczania kierunków rozwoju nowoczesnej technice i rolnictwu.
Ostatnie lata działalności UTP to okres dynamicznego rozwoju uczelni na wielu płaszczyznach. W 2007 r. otwarte zostało Regionalne Centrum Innowacyjności – kompleks jednostek informacyjnych i szkoleniowych, dzięki czemu pełni ono funkcję ośrodka pośredniczącego między sferą badawczą a przedsiębiorstwami. Realizacja drugiego etapu RCI obejmowała powstanie 28 nowoczesnych laboratoriów badawczych w ramach struktur wszystkich wydziałów uczelni. Dzięki aktywnemu pozyskiwaniu funduszy europejskich możliwe jest sukcesywne wzmacnianie potencjału naukowego uniwersytetu. Także poszerzenie współpracy z otoczeniem gospodarczym UTP prowadzi do wzmocnienia jego pozycji w regionie jako instytucji mającej istotne znaczenie dla ekonomii Kujaw i Pomorza.
Otwarcie Wydziału Zarządzania w 2007 r. zapoczątkowało poszerzanie oferty edukacyjnej uniwersytetu. W tym samym roku jako pierwszy tego typu kierunek w regionie zadebiutowało wzornictwo. Dzięki rozwijaniu możliwości edukacyjnych UTP konsekwentnie wzbogaca swoją ofertę o nowe kierunki studiów. Uruchomione w ostatnich latach architektura, inżynieria biomedyczna, czy finanse i rachunkowość cieszą się nie słabnącą popularnością. Obecnie Uniwersytet oferuje 35 kierunków w ponad 90 specjalnościach.
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy prowadzi wiele inicjatyw ukierunkowanych na lokalną społeczność. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się Uniwersytet Dziecięcy i Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Miejsce wydarzenia
Bydgoszcz (woj. pomorskie)