W Polskę rusza pierwszy Naukobus!
Nawet do stu tysięcy dzieci dotrze Naukobus – nowoczesne laboratorium mobilne, które Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Centrum Nauki Kopernik zaprezentowało w poniedziałek w Gminnym Zespole Szkół w Kozłowie.
Mobilna wystawa z ponad dwudziestoma eksponatami, które można dotknąć i przetestować, to sposób na dotarcie do uczniów z wsi, miast i miasteczek, gdzie dostęp do atrakcyjnych form edukacji jest utrudniony. Poprzez łączenie nauki i zabawy dzieci przeprowadzą doświadczenia z zakresu fizyki, będą mogły poznać tajniki ludzkiego organizmu, a także wykorzystać matematykę w praktyce – a to wszystko pod okiem animatorów z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.
W 2017 roku Naukobus odwiedzi około dwustu szkół w całej Polsce i obejmie swoim zasięgiem niemal 100 tys. uczniów, a także ich rodziców. Z dala od szkolnej tablicy i kredowego pyłu uczestnicy dowiedzą się, jak powstaje film, na czym polega dowód na istnienie Pitagorasa, spróbują również oszukać swoje zmysły. Angażujące uczniów eksperymenty to sposób na rozbudzenie ich ciekawości i zainspirowanie do samodzielnego zdobywania wiedzy. Szczególnie istotna jest trasa mobilnej wystawy naukowej – Naukobus odwiedzi wsie i miasta do 130 tys. mieszkańców. To istotny krok w kierunku wyrównywania szans edukacyjnych.
Naukobus to kolejny program obok Uniwersytetu Młodego Odkrywcy i Wsparcia dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku realizowany w ramach społecznej odpowiedzialności nauki ujętej w tzw. strategii Gowina dla nauki i szkolnictwa wyższego. Przewidywany budżet w pierwszym roku trwania programu Naukobus wynosi 2,5 mln złotych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje stopniowe zwiększanie zasięgu wystaw w kolejnych latach.
Udział w programie
Warunkiem udziału w programie jest zapewnienie noclegu dla trzech animatorów Centrum Nauki Kopernik, wyżywienia oraz pomocy czterech dorosłych osób przy rozstawianiu i pakowaniu wystawy. Pozostałe wymaganie określone są w umowie, którą szkoła jest zobowiązana podpisać przed udziałem w programie.
W programie mogą wziąć udział szkoły, które znajdują się w miejscowościach liczących poniżej 130 tysięcy mieszkańców.
Zgłoszenia
Zgłoszenia do programu Naukobus są przyjmowane obecnie na adres naukobus@nauka.gov.pl oraz poprzez formularz zgłoszeniowy pod tym linkiem.
W treści maila prosimy o podanie poniższych danych:
- Nazwa szkoły
- Rodzaj szkoły
- Miejscowość
- Gmina
- Powiat
- Województwo
- Ogólna liczba uczniów w szkole
- Liczba uczniów na poszczególnych poziomach
- Czy podczas wizyty będą brali udział uczniowie z innych szkół
- Dodatkowe informacje o szkole, które uzasadniałyby wyjazd.
Ze względu na ograniczenia informujemy, że przy wyborze szkół będą brane pod uwagę m.in. kryteria geograficzne (mające na celu dotarcie z programem do jak największej liczby powiatów i gmin) oraz dodatkowe informacje wskazane przez szkołę. W 2017 roku będzie zrealizowanych około 100 dwudniowych wyjazdów, w których maksymalnie dotrzemy do około 200 szkół i 100 tysięcy dzieci.
Galeria wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Kozłów (woj. małopolskie)