Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach
Projekt „Oswoić chemię – zaczarowane laboratorium”
Ogólnie pojęta chemia otacza nas wszystkich, z czego nie zawsze do końca zdajemy sobie sprawę. To właśnie dzięki niej nasze życie staje się z roku na rok coraz łatwiejsze, nowocześniejsze i przyjemniejsze. Zamierzeniem projektu pt. „Oswoić chemię – zaczarowane laboratorium” jest popularyzacja szeroko pojętej chemii poprzez serię wykładów i zajęć praktycznych dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat. Program dydaktyczny projektu został skonstruowany tak, aby w prosty i przejrzysty sposób przedstawić ciekawe zagadnienia, a przede wszystkim zachęcić dzieci i młodzież do aktywnego udziału w zajęciach praktycznych i rozbudzić ich ciekawość poznawczą.
W ramach projektu odbędą się zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat
w postaci dwóch odrębnych bloków przeznaczonych odpowiednio dla uczniów szkół podstawowych od 6 do 12 lat (GRUPA DOCELOWA 1; 35 osób) oraz dla uczniów szkół gimnazjalnych od 13 do 16 lat (GRUPA DOCELOWA 2; 35 osób).
Dla uczniów młodszej grupy wiekowej (GRUPA DOCELOWA 1) zaplanowano osiem
45-minutowych spotkań w postaci czterech comiesięcznych bloków zajęć (wykład + ćwiczenia). W trakcie każdego z zajęć laboratoryjnych planowanych jest kilka doświadczeń do samodzielnego wykonania przez dzieci oraz jeden eksperyment pokazowy prezentowany przez pracownika dydaktyczno-naukowego.
Dla uczniów starszej grupy wiekowej (GRUPA DOCELOWA 2) przewidziano również osiem 45-minutowych spotkań w postaci czterech comiesięcznych bloków zajęć (wykład + ćwiczenia), o zróżnicowanej problematyce z zakresu chemii żywności, analityki chemicznej (środowiskowej, kryminalistycznej), chemii fizycznej, elektrochemii i projektowania inżynierskiego z wykorzystaniem oprogramowania AutoCAD, AnSYS Workbench.
Zajęcia wykładowe i laboratoryjne, poprzedzone krótkim instruktażem na temat bezpiecznej pracy w laboratorium, realizowane będą w murach Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, a zajęcia praktyczne z grafiki inżynierskiej odbywać się będą w Środowiskowym Laboratorium Komputerowym.
Jesteśmy głęboko przekonani, że realizacja projektu sprawi, iż chemia będzie postrzegana nie tylko jako „nudny i trudny przedmiot w szkole” albo „śmieci w żywności” lecz w szerszej perspektywie jako dziedzina bliska naszemu życiu, jesteśmy bowiem z chemii zbudowani, spożywamy składniki chemiczne, leczymy się i ubieramy w chemię. Cały otaczający nas Świat to chemia! Odczarujmy ten Świat!
Politechnika Śląska
Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna na Śląsku i jedna z największych w kraju. Powstała w 1945 roku jako zaplecze naukowo-dydaktyczne dla najbardziej uprzemysłowionego okręgu w Polsce i jednocześnie jednego z bardziej zindustrializowanych obszarów w Europie – Górnego Śląska. Przez ponad 70 lat dotychczasowego funkcjonowania stanowi istotną instytucję życia publicznego i pełni szczególną rolę kulturotwórczą
i opiniotwórczą zakorzenioną w regionie.
Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach, należący do najstarszych wydziałów Uczelni, zajmuje czołową pozycję na rynku edukacyjnym związanym z chemią, biotechnologią, technologią i inżynierią chemiczną zarówno w regionie jak i w Polsce. Na Wydziale kształci się obecnie 787 studentów I i II stopnia, w tym 40 studentów na studiach niestacjonarnych oraz 64 studentów stopnia III (doktoranci). Kształcenie studentów odbywa się na pięciu podstawowych kierunkach: Biotechnologia, Technologia Chemiczna, Inżynieria Chemiczna i Procesowa, Chemia Technologia i Inżynieria Chemiczna (tzw. Makrokierunek). Wydział oferuje również studia podyplomowe i kursy dokształcające z zakresu chemii, inżynierii i technologii chemicznej. Absolwenci Wydziału znajdują zatrudnienie w szybko rozwijających się przedsiębiorstwach związanych z szeroko rozumianymi nowymi technologiami. Władze Wydziału szczególną uwagę zwracają na infrastrukturę dydaktyczną, badawczą i kwalifikacje nauczycieli akademickich, prowadzących zajęcia z przedmiotów,
z którymi związane są prowadzone przez nich badania naukowe. Związek badań naukowych
z szeroko rozumianą dydaktyką jest cechą charakterystyczną procesu kształcenia realizowanego na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej. Dowodem wysokiej pozycji Wydziału są bardzo dobre oceny prowadzonych na Wydziale kierunków studiów, zróżnicowana oferta dydaktyczna w ramach 5 kierunków studiów I i II stopnia, 3 kierunków dla stopnia III oraz szeroka oferta przedmiotów obieralnych. Wydział Chemiczny Politechniki już od lat posiada kategorię naukową A i cieszy się doskonałą opinią wśród pracodawców czego dowodem są czołowe miejsca zajmowane przez Wydział w rankingach. W roku 2015 Wydział zajął pierwsze miejsce w rankingu Perspektyw w województwie śląskim w kategorii „Prestiż wg pracodawców” natomiast w roku 2016 w tym samym rankingu Perspektyw Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej uplasował się na miejscu trzecim wśród uczelni technicznych.
Jednostka od lat bardzo aktywnie współpracuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym pozostając w stałych związkach nie tylko z potencjalnymi pracodawcami ale również przyszłymi kandydatami – dziećmi i młodzieżą szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. W sposób cykliczny na Wydziale odbywają się szeroko zakrojone akcje promujące naukę, Uczelnię i Wydział w tym między innymi: Dni otwarte Wydziału Chemicznego, Noc Naukowców, Konkurs Chemiczny czy Dni Gliwickie Młodych Naukowców. Aktywnie działa Studenckie Koło Naukowe Chemików, które organizuje zajęcia warsztatowo-pokazowe i głosi „dobrą chemię” w przedszkolach, szkołach i hospicjach. Pracownicy Wydziału redagują również czasopismo Chemik light, które w prosty i przejrzysty sposób przybliża złożone zagadnienia ze świata przyrody, fizyki i chemii.
Miejsce wydarzenia
Gliwice (woj. śląskie)