Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Projekt „Świat pod mikroskopem – od DNA do tkanki”
Projekt „Świat pod mikroskopem – od DNA do tkanki”, realizowany jest przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach. Zgodnie z założeniami projektu 120 uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych bierze w nim udział. Celem projektu jest stymulowanie kreatywnego myślenia i rozwoju intelektualnego uczniów poprzez cykl wykładów i praktycznych warsztatów popularyzujących w sposób kompleksowy wiedzę z zakresu biologii komórek i tkanek zwierzęcych. Projekt zmierza do odkrycia i podtrzymania drzemiącej w uczniach pasji poznawania tajników procesów biologicznych widocznych jedynie pod mikroskopem oraz do ułatwienia podjęcia przez uczniów świadomej decyzji dotyczącej przyszłej drogi zawodowej.
W ramach prowadzonych zajęć uczniowie uczestniczą w zajęciach o następującej tematyce: wprowadzenie w świat DNA; izolacja i analiza DNA – trawienie enzymem restrykcyjnym, identyfikacja mutacji, wykorzystanie w kontroli pochodzenia zwierząt; chromosomy – struktury łączące pokolenia. Ponadto wykonują preparaty chromosomowe z zawiesiny komórek zwierzęcych, barwią Giemzą, identyfikują chromosomy pod mikroskopem; poznają budowę i organizację komórki na przykładzie pierwotniaków bytujących w żołądku przeżuwaczy; obserwują żywe i utrwalone pierwotniaki – barwienie płynem Lugola w celu obserwacji płytek szkieletowych, obserwują struktury komórkowe np. wakuole, makronukleus; poznają organizację i budowę tkanek, a także analizują wybrane tkanki na preparatach histologicznych (nabłonkowej, łącznej i podporowej, mięśniowej, nerwowej).
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP) kontynuuje tradycje studiów rolniczych i leśnych pierwszej w Wielkopolsce Wyższej Szkoły Rolniczej im. Haliny, założonej przez Augusta Cieszkowskiego w 1870 r. w Żabikowie pod Poznaniem oraz Wydziału Rolniczo-Leśnego Uniwersytetu Poznańskiego, powstałego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Uniwersytet Poznański zakupił z fundacji dóbr żabikowskich tereny rolnicze na Golęcinie, gdzie prowadził prace naukowo-badawcze. W tym miejscu zbudowano budynek Kolegium Cieszkowskich. Po zakończeniu II wojny światowej reaktywowano działalność Uniwersytetu Poznańskiego, w tym także Wydziału Rolniczo-Leśnego. Dalszy rozwój Wydziału i rosnące zapotrzebowanie na wysoko kwalifikowaną kadrę dla szeroko rozumianego rolnictwa spowodował powołanie w roku 1948 dwóch odrębnych wydziałów: Rolniczego i Leśnego. W 1951 roku z tych dwóch wydziałów Uniwersytetu powstała, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, z dnia 17 listopada 1951 roku, samodzielna Uczelnia – Wyższa Szkoła Rolnicza w Poznaniu. W 1972 roku Wyższa Szkoła Rolnicza została przekształcona
w Akademię Rolniczą, w 1996 r. w Akademię Rolniczą im. Augusta Cieszkowskiego, a w 2008 roku w Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, trzeci co do starszeństwa Wydział Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu został utworzony jako Wydział Zootechniczny na mocy rozporządzenia Rady Ministrów 17 listopada 1951 roku. W ciągu ponad 60 lat istnienia ulegał wielu przekształceniom, dostosowując ofertę naukową i edukacyjną do potrzeb rynku. Rozszerzenie zakresu badawczego i dydaktycznego o szeroko pojęte zagadnienia biologiczne spowodowało w 1998 roku zmianę nazwy Wydziału z Zootechnicznego na Hodowli i Biologii Zwierząt, a w 2015 roku na Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, która w pełni odpowiada profilowi i zainteresowaniom naukowo-badawczym pracowników Wydziału. Wzbogacenie oferty naukowej i dydaktycznej spowodowało wzrost zainteresowania studiami na naszym Wydziale.
Aktywność naukowa i publikacyjna jest się podstawą zakwalifikowyania Wydziału przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego do kategorii I lub A jednostek naukowych reprezentujących nauki rolniczo-leśno-weterynaryjne.
Aktualnie Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach tworzą następujące jednostki wewnętrzne:
- Instytut Zoologii wraz z wyodrębnionymi zakładami:
- Zakładem Anatomii Zwierząt
- Zakładem Histologii i Embriologii Zwierząt
- Zakładem Hodowli Owadów Użytkowych
- Zakładem Rybactwa Śródlądowego i Akwakultury
- Zakładem Zoologii
- Pracownią Neuroibiologii
- Katedra Fizjologii i Biochemii Zwierząt
- Katedra Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt wraz z:
- Zakładem Hodowli Koni, w ramach którego działa Laboratorium Badań Markerów Genetycznych u Koni
- Katedra Hodowli Małych Ssaków i Surowców Zwierzęcych wraz z:
- Laboratorium Oceny Jakości Mięsa
- Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej
- Instytut Weterynarii
- Katedra Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej
- Katedra Turystyki Wiejskiej.
Na Wydziale pracują światowej sławy specjaliści z zakresu biologii i hodowli zwierząt a także medycyny weterynaryjnej.
Miejsce wydarzenia
Poznań (woj. wielkopolskie)