Wydział Podstawowych Problemów Techniki Politechnika Wrocławska
Projekt „Politechnika dla dzieci – start dla młodego naukowca”
Projekt „Politechnika dla dzieci – start dla młodego naukowca” składa się z cyklu warsztatów dla około 100 dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Podczas warsztatów dzieci nie tylko poznają wykładowców Politechniki Wrocławskiej i ich laboratoria, ale także samodzielnie, tak jak młodzi naukowcy planują i przeprowadzają doświadczenia naukowe z różnych dziedzin związanych z Politechniką Wrocławską.
W projekcie zaplanowano ponad 50 godzin takich warsztatów. Przykładowe tytuły zajęć to: Jak bezpiecznie eksperymentować w domu (proste eksperymenty z materiałów powszechnie dostępnych: słomek, butelek, baloników itp.), Światło wokół nas (różne aspekty wykorzystania światła), Komputery i szyfry (metody ukrywania informacji), Niesamowite zachowania cieczy (zjawiska fizyczne, ich wpływ na własności cieczy i ich zastosowanie w życiu codziennym), Podziemne miasto (działanie i utrzymanie infrastruktury podziemnej w miastach), Laboratorium Tyfloinformatyczne (odkrywanie tyfloświata, czyli rzeczywistości osób niewidomych i słabowidzących). Wszystkie zajęcia odbywają się na Politechnice Wrocławskiej.
Politechnika Wrocławska
Politechnika Wrocławska jest wiodącym ośrodkiem naukowym i dydaktycznym w Polsce. Jej pozycja wśród uczelni technicznych w Europie i na świecie z roku na rok rośnie. Rozwój uczelni zapewnia potencjał badawczy, dydaktyka na najwyższym poziomie, innowacyjność oraz współpraca z gospodarką. Uczelnia kształci specjalistów, którzy są cenieni i poszukiwani na rynku pracy i należy do największych i najlepszych politechnik w kraju (na 16 wydziałach, pod kierunkiem 2 tys. nauczycieli akademickich, kształci się ponad 34 tys. studentów).
Wrocławską wyróżnia oferta edukacyjna, która umożliwia studentom naukę zarówno według standardowych programów, jak również w ramach indywidualnych toków kształcenia. Uczelnia utrzymuje także kontakty z wieloma placówkami dydaktyczno-badawczymi na świecie, realizując procedurę podwójnego dyplomowania. Obecnie umowy o współpracy obejmują 205 partnerów z 49 krajów.
W ciągu ostatnich 5 lat przyznano uczelni 758 patentów. Na uczelni działa 859 laboratoriów dydaktycznych, 112 laboratoriów badawczych, 36 laboratoriów dydaktyczno-badawczych oraz 12 laboratoriów akredytowanych. Światowy poziom badań naukowych prowadzonych przez pracowników uczelni oraz doskonale wyposażone laboratoria owocują współpracą z wieloma krajowymi i zagranicznymi firmami.
Na uczelni dzieci są także mile widziane i są częstymi gośćmi. Od 10 lat pracownicy uczelni regularnie prowadzą zajęcia dla dzieci w ramach Akademii Młodych Odkrywców popularyzując nauki ścisłe i techniczne oraz pokazując czym zajmują się naukowcy na uczelni.
Miejsce wydarzenia
Wrocław (woj. dolnośląskie)