Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Projekt „Tego nie wiesz o drewnie”
Celem projektu „Tego nie wiesz o drewnie” jest rozbudzenie ciekawości poznawczej uczniów szeroko rozumianą branżą drzewną, która jest ekologiczna i innowacyjna, z doskonałymi perspektywami rozwoju. Projekt ma za zadanie inspirować młodych ludzi do odkrywania nowych zainteresowań i pasji związanych z drzewnictwem, a także propagować innowacyjność w tej branży.
Zadaniem projektu jest uświadomienie młodym ludziom, że gospodarka leśna w Polsce prowadzona jest w sposób racjonalny. W konsekwencji wyraźnie wzrasta lesistość kraju, a prognozy w tym względzie są bardzo optymistyczne. Chodzi o szerzenie od najmłodszych pokoleń faktu, że drewno jest samo z siebie ekologicznym surowcem, a jego współczesny przerób i wykorzystanie nie zagraża w żaden sposób środowisku naturalnemu tylko je wspomaga, np. przez eliminację sztucznych, trudno biodegradowalnych materiałów, których obróbka wymaga niejednokrotnie znacznie większych nakładów energetycznych, niż drewno i materiały drewnopochodne.
W ramach warsztatów i laboratoriów, uczniowie w wieku 12-16 lat, zapoznają się w przystępny sposób z rezultatami badań naukowych prowadzonych dla branży drzewnej: od wiedzy o drewnie, przez technologie produkcji i możliwości stosowania tworzyw drewnopochodnych, nowoczesne narzędzia i sterowane numerycznie obrabiarki do drewna (np. produkcja drewnianych ołówków i kredek), techniki współczesnego projektowania mebli, po ochronę i konserwację drewna oraz jego chemiczny przerób.
Przebieg projektu „Tego nie wiesz o drewnie” można śledzić na profilu Facebook: https://www.facebook.com/UMOwtdpoznan/
Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
Wydział Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu to nowoczesna, perspektywiczna i dynamicznie rozwijająca się jednostka, która poprzez działalność dydaktyczną i naukową wnosi znaczny dorobek w rozwój nauk powiązanych z szeroko rozumianą branżą drzewną (w tym meblarstwem) oraz postępem technologicznym. Jest jednostką z ponad 60-letnią tradycją, prowadzącą unikatowe badania i kierunki studiów, posiadające walory niszowości i elitarności kształcenia.
Wydział kształci na trzech kierunkach (Technologia drewna, Projektowanie mebli, Inżynieria biotworzyw), na których studiuje łącznie około 600 studentów, prowadzi studia podyplomowe oraz nadaje stopień doktora i doktora habilitowanego nauk leśnych w dyscyplinie drzewnictwo. Flagowy dla Wydziału kierunek studiów, jakim jest Technologia drewna, ma wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Jednocześnie Wydział posiada kategorię naukową A (ocena bardzo dobra) przyznaną przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych.
Dla studentów Wydziału przygotowana jest szeroka oferta staży, praktyk, szkoleń, warsztatów oraz studyjnych wyjazdów krajowych i zagranicznych. Absolwenci Wydziału są poszukiwani i doceniani na rynku pracy.
Miejsce wydarzenia
Poznań (woj. wielkopolskie)