Wykład UTW „Czy warto zamienić majątek za wyższą emeryturę czyli czym jest odwrócona hipoteka i jak z niej bezpiecznie korzystać?”
Celem zajęć jest zapoznanie seniorów z regulacjami dotyczącymi instytucji odwróconego kredytu hipotecznego oraz zasad dotyczących udzielania odwróconego kredytu hipotecznego jak również spłacania i korzystania z tego kredytu wraz z prezentacją praktycznego stosowania tych regulacji przez uczestników zajęć. Omówione zostaną pojęcia odwróconego kredytu hipotecznego, zabezpieczenia kredytu hipotecznego, kwota kredytu i jego wypłata, umowa kredytowa, zasady spłacania kredytu, obowiązki banku i kredytobiorcy oraz różnice pomiędzy odwróconym kredytem hipotecznym a umową renty i dożywocia.
RELACJA SENIORÓW Z ZAJĘĆ:
Całe dzisiejsze spotkanie mec. Mateusz Wagemann poświęcił na wyjaśnienie: Co to jest „odwrócona hipoteka” oraz na wypunktowanie różnic między funduszem hipotecznym a odwróconym kredytem hipotecznym.
Jeśli chodzi o „odwróconą hipotekę” to seniorzy znali to pojęcie, wiedzieli na czym ono polega. Jednak bardzo ciekawe i nie tak oczywiste okazało się rozróżnienie między: funduszem hipotecznym a odwróconym kredytem hipotecznym.
Mec. M. Wagemann bardzo praktycznie i jasno wyjaśnił, iż fundusz hipoteczny jest „produktem bankowym” podlegającym ustawie bankowej, a odwrócony kredyt hipoteczny jest zawierany z firmą, spółką prawa handlowego, na podstawie umowy wg prawa cywilnego. O wiele bezpieczniejsze jest zawarcie umowy z bankiem niż z firmą, również z tego powodu, że nieruchomość przechodzi na rzecz banku (jeśli nie spłacą pobranej renty spadkobiercy klienta) po śmierci kredytobiorcy, natomiast umowa z firmą dającą odwrócony kredyt hipoteczny zawiera przeniesienie własności na firmę i jedynie osobistą służebność (domu, mieszkania) do chwili śmierci kredytobiorcy. Oczywiście zawarcie tych umów w jednym i drugim wariancie musi być poświadczone notarialnie. Wyjaśnienie tych szczegółowych przepisów było bardzo potrzebne, aby seniorzy nie padali ofiarą oszustów i w pełni świadomie mogli rozporządzać często całym dorobkiem życia.
Zajęcia są realizowane w ramach modułu „Świadomy Senior” projektu „Humanistyczny Senior” dzięki programowi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku” i dostępne były na uczelniach: UTW Barlinek, UTW Golczewo, UTW Nowogard, UTW Trzebiatów, Klub Seniora Nowe Warpno, Humanistyczna Akademia Seniora WSH TWP w Szczecinie.
Miejsce wydarzenia
(woj. zachodniopomorskie)